İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti

 

İŞ GÜVENLİĞİ FİRMALARINDAN (OSGB) HİZMET ALIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

İşyerinde İş Güvenliği Uzmanı Bulundurmak Zorunlu mu?
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Gereği;
1-) Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan tüm işyerleri için geçerli olmak üzere; işyerinde 1 kişi bile çalışıyorsa, yani 1 kişi için bile SGK bildiriminde bulunuluyorsa, o işyeri için 1/1/2014 tarihinden itibaren, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurma yükümlülüğü vardır.
2-) Tehlike sınıfı ne olursa olsun 50den fazla çalışanı olan tüm işyerleri için 1/1/2013 tarihinden itibaren, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurma yükümlülüğü vardır. 18-12-2014 tarihli son çıkan yönetmelikler gereği 10’dan fazla çalışanı bulunan Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi personellerine ilave olarak Diğer Sağlık Personeli de bulundurmak zorundadır.

İş Güvenliği Uzmanı Bulundurmamanın Cezası Nedir?
İş Güvenliği Uzmanı bulundurma yükümlülüğü olan işletmelere, İş Güvenliği Uzmanı bulundurmadığı hallerde 5.601 TL ve aykırılığın devam ettiği her ay için 5.601 TL idari para cezası uygulanır. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt Takip Sistemi kayıtları (www.isgkatip.csgb.gov.tr) esas alınır. İş sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 2014 yılı için geçerli idari cezalar için tıklayınız...

Hangi Sınıf İş Güvenliği Uzmanı ile Anlaşma Yapmalı?
-Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerleri için A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
-Tehlikeli Sınıftaki işyerleri için A veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
-Az Tehlikeli Sınıftaki işyerleri için A veya B veya C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sözleşmesi ve www.isgkatip.csgb.gov.tr üzerinden atama yapılması zorunludur.

ÖNEMLİ NOT:
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları tüm sınıftaki işyerlerine bakabilir. Ancak; İş Güvenliği Uzmanı yetersizliği nedeni ile kısa bir süre daha C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, Tehlikeli işyerlerine, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları da bir süre daha(2016 Haziran ayına kadar) Çok Tehlikeli işyerlerine hizmet verebilecekler. İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları (Ortak Sağlık ve Güvenlik Merkezi-OSGB-) ile sözleşme yaparken firmanıza hangi sınıfta iş güvenliği uzmanının ve isim olarak kimin atanacağını mutlaka öğrenin! Aksi halde geçici maddeden kaynaklı bu süre dolduğunda veya bu geçici uygulama daha erken yürürlükten kaldırıldığında, her işletme kendi sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olacak. Bu durumda düşük sınıfta uzmandan hizmet alanlar, kendi sınıfına uygun veya daha üstü sınıftaki bir uzmanla çalışmak durumunda kalacak. Bu da hem personel değişikliği hem de fiyat açısından sıkıntı yaratabilir. Bunun en iyi çözümü sözleşmenize sizinle çalışacak personelin belge sınıfı ve adını mutlaka yazdırmak olabilir. Sözleşme yaptığınız iş güvenliği firması (OSGB) taraf bunu yapamıyorsa nedenini sorun

İş Güvenliği Firmaları (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi -OSGB-) ile Sözleşme Yapmak Yeterli Değil mi?
Sözleşme yapmak www.isgkatip.csgb.gov.tr üzerinden atama yapmak sadece işin başlangıcıdır. Unutmayın, kanunları bilmemek mazeret değildir. İş kazası ve meslek hastalıkları durumunda her ne olursa olsun işveren sorumludur. Amaç kanunlara uymak, iş kazası ve meslek hastalığı yaşanmaması için gerekli tedbirleri almak, teftişlerde eksikliklerin olmaması, yani kusurlu duruma düşmemektir. Çalışacağınız İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi mevzuata ve işe ne kadar hakimse işveren olarak sorumluluklarınızın o kadar farkında olur ve yapmanız gerekenleri o oranda yaparsınız. Bunu Mali Müşavirlik hizmeti veya avukatlık gibi düşünebilirsiniz. İyi bir İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi ile çalışmak bu açıdan çok önemlidir. Dolayısı ile aslında iş güvenliği firmalarından (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi - OSGB) hangisi ile anlaşma yapacağınızdan çok, hangi iş güvenliği uzmanından ve işyeri hekiminden hizmet alacağınız çok çok daha önemlidir. İş Güvenliği Uzmanının veya İşyeri Hekiminin kasıtsız da olsa bilgi eksikliğinin veya yanlışlığının bedeli maddi-manevi olarak çok sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Bunun için fiyat böylesi bir hizmet alanında ikinci planda tutulması gereken bir faktör olmalıdır.

Neden Bazı İş Sağlığı ve Güvenliği Firmalarının (OSGB) Fiyat Teklifleri Çok Düşük?
Bu durum; ya yukarıda bahsedildiği gibi kanundaki geçici maddeden istifade edilerek şimdilik daha düşük sınıftaki bir İş Güvenliği Uzmanı ile hizmet verilecek olması olabilir ya da henüz yeni yeni kurulan bir çok Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) olduğu için agresif ancak doğru fiyat fizibilitesi yapılmadan rekabet ortamında ortaya çıkan fiyatlar olabilir. Unutmayın kalite ve fiyat genelde orantılıdır. Önemli olan sadece kanuni limitlerdeki sürelerle hizmet alınması değil, işletmenizin İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirleri tam olarak sağlayabilmesi için kimden, nasıl bir hizmeti, ne kadar süreyle alma ihtiyacının olduğudur.

İş Güvenliği Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyım
Bu durumda yasal olarak iki seçenek var;

1-) Firmanız için var olan birçok gizli ve özel konu paylaşılacağı için İş Güvenliği Uzmanının kendi çalışanlarınız arasından birisinin olması bir seçenektir. Yani İş Güvenliği Uzmanı ile bireysel part-time iş sözleşmesi yapabilirsiniz. Bu sayede İş Güvenliği Uzmanı sizin asli personeliniz olur ve onun İş Güvenliği Uzmanı sicil bilgileri ile www.isgkatip.csgb.gov.tr ataması yapar, böylelikle İş Güvenliği Uzmanı bulundurma yükümlülüğünüzü yerine getirmiş olursunuz.
2-) İş Güvenliği Firmaları olarak da telaffuz edilen Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) İş Güvenliği üzerinde hizmet sözleşmesi ile İş Güvenliği Uzmanı hizmeti satın alırsınız. Yine www.isgkatip.csgb.gov.tr atama yapar, böylelikle İş Güvenliği Uzmanı bulundurma yükümlülüğünüzü yerine getirmiş olursunuz.

Devlet Desteği Var mı?
Türkiye genelinde aynı işverene bağlı 10dan az çalışan var ise kişi başı aylık belli oranda devlet desteği sağlanacaktır. Bu rakam 2014 itibari ile çalışan başına yaklaşık kabaca 14-16 TL arasındadır. İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili devlet desteği hakkında bilgi için tıklayınız...

A İş Güvenliği Hangi Bölgelere Hizmet Veriyor?

A İş Güvenliği 200 TL den başlayan fiyatlarla İş Güvenliği Firmaları İstanbul İş Güvenliği Uzmanı İşyeri Hekimi başlığı altında İstanbul İş Güvenliği İstanbul İş Güvenliği, Tuzla, Ümraniye, Pendik, Kartal, Maltepe, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Beykoz, Şişli, Avcılar, Esenler, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Kağıthane…İş Güvenliği Firmaları Kocaeli başlığı altında Gebze, Dilovası, Körfez bölgelerine hizmet vermektedir.